Tehnični plini se zaradi svojih edinstvenih lastnosti uporabljajo v številnih industrijskih procesih. Sestavljeni so iz različnih plinov, vključno z mešanicami teh plinov: kisika, dušika, argona, ogljikovega dioksida, vodika in helija. Uporabljajo se v številnih različnih panogah, kot so elektronika, živilska industrija, kemična industrija, varjenje in rezanje ter medicinska industrija.

Osnovne tehnične pline, kot so kisik, CO2, dušik, argon, acetilen in osnovne mešanice argona imamo vedno na zalogi v vseh naših poslovalnicah.

Posebne mešanice in druge specialne tehnične pline pa Vam lahko dobavimo v zelo kratkem času.

Tehnične pline naročite na telefonski številki 080 24 22

Za radovedne, plini in njihova uporaba


Kisik (O₂)

Tehnični kisik je eden najpomembnejših tehničnih plinov in se uporablja v številnih industrijskih in medicinskih aplikacijah zaradi svoje reaktivnosti in sposobnosti podpore zgorevanja.

Uporaba v industriji:

  1. Varjenje in rezanje kovin:
    • Varjenje: Kisik se uporablja v različnih tehnikah varjenja, kot sta avtogeno varjenje in rezanje, kjer se meša z gorljivimi plini (npr. acetilen, propan) za ustvarjanje visokotemperaturnega plamena.
    • Rezanje: Pri rezanju kovin s plamenom kisik omogoča oksidacijo kovine in njeno učinkovito odstranitev.
  2. Jeklarska industrija:
    • Proizvodnja jekla: Kisik se uporablja v konverterjih za odstranjevanje nečistoč iz surovega železa in izboljšanje kakovosti jekla. Proces Bessemer in kisik-konverter sta glavna procesa, ki uporabljata kisik za pretvorbo železa v jeklo.
  3. Kemična industrija:
    • Proizvodnja kemikalij: Kisik se uporablja kot oksidant v različnih kemijskih reakcijah za proizvodnjo kemikalij, kot so etilen oksid, metanol, in druge.
    • Prečiščevanje odpadnih voda: Kisik se uporablja za izboljšanje učinkovitosti bioloških čistilnih naprav, saj pospešuje razgradnjo organskih snovi.
  4. Proizvodnja stekla:
    • Kisik se uporablja v proizvodnji stekla za izboljšanje zgorevanja goriv, kar povečuje temperaturo peči in omogoča boljši nadzor nad procesom taljenja stekla.

Uporaba v medicini:

  1. Zdravljenje dihalnih težav:
    • Kisik se uporablja v bolnišnicah in ambulantah za zdravljenje bolnikov z različnimi respiratornimi težavami, kot so kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB), astma, pljučnica in druge bolezni, ki vplivajo na dihanje.
  2. Anestezija in operacije:
    • Med operacijami se kisik uporablja skupaj z anestetiki za zagotavljanje ustrezne oksigenacije bolnikov.
  3. Nujna medicinska pomoč:
    • Kisik je ključen pri nudenju prve pomoči v nujnih primerih, kot so srčni infarkt, možganska kap, poškodbe in druge kritične situacije.

Druge uporabe

  1. Letalska in vesoljska industrija:
    • Kisik se uporablja kot oksidant v raketnih gorivih za pogon vesoljskih plovil.
    • V letalih se uporablja za oskrbo posadke in potnikov z dihalnim kisikom na velikih višinah.
  2. Akvakultura:
    • Kisik se uporablja za povečanje ravni raztopljenega kisika v ribogojnicah in s tem izboljšanje pogojev za rast rib in drugih vodnih organizmov.
  3. Odpadni plini:
    • Kisik se uporablja za zgorevanje odpadnih plinov in zmanjšanje emisij škodljivih snovi v okolje.

Acetilen (C₂H₂)

Acetilen je brezbarven plin z značilnim vonjem, ki se uporablja predvsem kot gorivo in v kemični industriji. Zaradi svoje visoke kalorične vrednosti in sposobnosti ustvarjanja zelo vročega plamena, je ključnega pomena v različnih industrijskih procesih.

Uporaba v industriji:

  1. Varjenje in rezanje kovin:
    • Autogeno varjenje: Acetilen se pogosto uporablja v kombinaciji s kisikom za ustvarjanje plamena, ki doseže temperature do 3.500 °C. Ta metoda je znana kot avtogeno varjenje in rezanje ter se uporablja za spajanje in rezanje kovin.
    • Plamensko žlebljenje: S tem postopkom se z uporabo acetilena in kisika odstranjujejo površinske plasti kovin, kar je koristno pri pripravi površin za nadaljnjo obdelavo.
  2. Kemična sinteza:
    • Proizvodnja kemikalij: Acetilen je surovina za proizvodnjo različnih kemikalij, kot so acetaldehid, vinil klorid (ki se uporablja za proizvodnjo PVC), akrilonitril in druge.
    • Proizvodnja plastičnih mas: Acetilen se uporablja pri sintezi plastičnih mas, kot so poliuretani in sintetični kavčuk.
  3. Proizvodnja karbida:
    • Kalcijev karbid: Acetilen se uporablja pri proizvodnji kalcijevega karbida, ki se uporablja za ustvarjanje acetilena na industrijskem nivoju z reakcijo kalcijevega karbida z vodo.

Posebne uporabe:

  1. Osvetlitev:
    • Karbidne svetilke: Pred izumom električne razsvetljave so se karbidne svetilke, ki uporabljajo acetilen, pogosto uporabljale za osvetljevanje, zlasti v rudnikih, na kolesih in v avtomobilih.
  2. Plamenik z visokim izkoristkom:
    • Plazemski rezi: Acetilen se uporablja v plazemskih rezalnikih za natančno rezanje kovin z visokimi temperaturami.
  3. Preiskave materialov:
    • Plamenska fotometrija: Acetilen se uporablja v plamenski fotometriji za analizo elementov, kjer plamen acetilena in kisika pomaga pri vzbujanju atomov in s tem omogoča merjenje njihove koncentracije.

Varnostni nasveti:

  1. Shranjevanje in ravnanje:
    • Acetilen je zelo vnetljiv in eksploziven, če je izpostavljen tlaku. Zaradi tega se shranjuje v jeklenkah, napolnjenih s poroznim materialom, impregniranimi z acetonom ali dimetilformamidom (DMF), kar pomaga preprečevati eksplozije.
    • Jeklenke z acetilenom je treba shranjevati pokončno in stran od virov toplote in ognja.
  2. Preprečevanje povratnega ognja:
    • Pri uporabi acetilena v varjenju in rezanju je pomembno preprečiti povratni ogenj, ki lahko povzroči eksplozijo. To se doseže z uporabo posebnih ventilov in opreme za nadzor plamena.

Argon (Ar)

Argon je inertni plin, ki spada med žlahtne pline in se pogosto uporablja v različnih industrijskih in znanstvenih aplikacijah zaradi svoje kemijske nevtralnosti.

Uporaba v industriji:

  1. Varjenje in rezanje kovin:
    • Zaščitni plin pri varjenju: Argon se pogosto uporablja kot zaščitni plin pri varjenju TIG (tungsten inert gas) in MIG (metal inert gas). Varjenje z argonom preprečuje oksidacijo in druge kemične reakcije med varjenjem, saj ustvari inertno atmosfero okoli varilnega mesta.
    • Varjenje aluminija in nerjavečega jekla: Zaradi svoje nevtralnosti je argon še posebej primeren za varjenje aluminija in nerjavečega jekla, ki zahtevata zaščito pred kontaminacijo.
  2. Proizvodnja kovin:
    • Taljenje in obdelava kovin: Argon se uporablja v talilnih pečeh za taljenje in rafiniranje kovin, kot so titan, aluminij in jeklo. Pomaga preprečevati oksidacijo in druge neželene kemične reakcije med taljenjem.
  3. Proizvodnja elektronike:
    • Proizvodnja polprevodnikov: Argon se uporablja v proizvodnji polprevodnikov in drugih elektronskih komponent za ustvarjanje inertnih atmosfer med različnimi proizvodnimi koraki, kot je epitaksialna rast kristalov in jedkanje.
    • Napolnjevanje žarnic in laserskih cevi: Argon se uporablja kot polnilo v žarnicah, fluorescentnih svetilkah in laserskih ceveh za izboljšanje njihove učinkovitosti in življenjske dobe.

Uporaba v medicini in znanosti:

  1. Spektroskopija:
    • Atomska absorpcijska spektroskopija: Argon se uporablja kot inertni plin v atomski absorpcijski spektroskopiji (AAS) za analizo kemičnih elementov.
    • Mass spektrometrija: Argon se uporablja kot plin za ionizacijo v mass spektrometriji, kjer pomaga pri ionizaciji vzorcev brez vpliva na njihove kemične lastnosti.
  2. Medicinske aplikacije:
    • Cryo-surgery (kriokirurgija): Argon se uporablja v kriokirurgiji za zamrzovanje in uničevanje tkiv, kot so tumorji in bradavice, zaradi svoje sposobnosti doseganja zelo nizkih temperatur.

Druge uporabe

  1. Polnjenje inertnih atmosfer:
    • Zaščita pri proizvodnji in skladiščenju: Argon se uporablja za ustvarjanje inertnih atmosfer pri proizvodnji in skladiščenju občutljivih materialov, kot so farmacevtski izdelki, kemikalije in živila, kjer preprečuje oksidacijo in degradacijo.
  2. Izolacijski materiali:
    • Izolacijski plini v steklih: Argon se uporablja kot izolacijski plin v dvojno ali trojno zastekljenih oknih za izboljšanje njihove toplotne učinkovitosti. Zaradi svoje nizke toplotne prevodnosti zmanjšuje izgubo toplote skozi okna.
  3. Razsvetljava:
    • Neonske luči: Argon se uporablja v neonskih lučeh skupaj z drugimi plini za ustvarjanje različnih barv svetlobe. Pri nizkem tlaku in visoki napetosti argon oddaja značilno vijolično svetlobo.

Varnostni nasveti:

Čeprav je argon nestrupen, je težji od zraka in lahko v primeru puščanja zamenja kisik v zaprtih prostorih, kar lahko povzroči nevarnost zadušitve. Zato je pomembno zagotoviti ustrezno prezračevanje pri uporabi argona v zaprtih prostorih.

Dušik (N₂)

Dušik je zelo pomemben tehnični plin, ki se uporablja v številnih industrijskih in znanstvenih aplikacijah zaradi svojih edinstvenih lastnosti, kot so inertnost, nizka reaktivnost in sposobnost ustvarjanja nizkih temperatur v utekočinjenem stanju.

Uporaba v industriji:

  1. Inertne atmosfere:
    • Varjenje in spajkanje: Dušik se uporablja za ustvarjanje inertne atmosfere pri varjenju in spajkanju, kar preprečuje oksidacijo in kontaminacijo varov.
    • Proizvodnja kemikalij: Dušik se uporablja za ustvarjanje inertnih atmosfer pri proizvodnji in shranjevanju reaktivnih kemikalij in materialov, da se prepreči njihova razgradnja ali eksplozija.
  2. Kriogenika:
    • Hlajenje in zamrzovanje: Utekočinjen dušik (LN₂) se uporablja za hlajenje in zamrzovanje v različnih aplikacijah, vključno s hrano, medicinskimi vzorci, biološkimi tkivi in elektroniko.
    • Kriogena obdelava kovin: Utekočinjen dušik se uporablja za izboljšanje mehanskih lastnosti kovin s kriogeno obdelavo, kar poveča njihovo trdnost in odpornost proti obrabi.
  3. Kemična industrija:
    • Proizvodnja amoniaka: Dušik je ključna surovina za proizvodnjo amoniaka (NH₃) v Haber-Boschevem procesu, ki je osnova za izdelavo gnojil in drugih kemičnih izdelkov.

Uporaba v medicini:

  1. Kriokirurgija:
    • Odstranjevanje tkiv: Utekočinjen dušik se uporablja v kriokirurgiji za zamrzovanje in odstranjevanje nenormalnih ali obolelih tkiv, kot so bradavice, tumorji in druge kožne spremembe.
  2. Konzerviranje bioloških vzorcev:
    • Hranjenje celic in tkiv: Dušik se uporablja za konzerviranje bioloških vzorcev, kot so celice, tkiva in krvi, pri zelo nizkih temperaturah, kar omogoča dolgotrajno shranjevanje brez izgube vitalnosti.

Uporaba v živilski industriji

  1. Zamrzovanje hrane:
    • Hitro zamrzovanje: Utekočinjen dušik se uporablja za hitro zamrzovanje hrane, kar izboljša njeno kakovost in podaljša rok uporabnosti. Postopek hitro zamrzovanja preprečuje nastanek velikih kristalov ledu, kar ohranja teksturo in okus hrane.
  2. Pakiranje hrane:
    • Atmosfersko pakiranje: Dušik se uporablja za pakiranje hrane v atmosferi, bogati z dušikom, kar preprečuje oksidacijo in rast mikroorganizmov, s čimer se podaljša rok uporabnosti izdelkov, kot so prigrizki, kava in vino.

Uporaba v elektroniki in znanosti:

  1. Proizvodnja polprevodnikov:
    • Čiščenje in inertne atmosfere: Dušik se uporablja za ustvarjanje inertnih atmosfer pri proizvodnji polprevodnikov in drugih elektronskih komponent, kar preprečuje kontaminacijo in izboljšuje kakovost izdelkov.
  2. Hlajenje:
    • Hlajenje superprevodnikov: Utekočinjen dušik se uporablja za hlajenje superprevodnikov in drugih visokotehnoloških naprav, kjer je potrebna nizka temperatura za doseganje optimalne zmogljivosti.

Druge uporabe:

  1. Testiranje in tlačne preizkuse:
    • Preizkušanje opreme: Dušik se uporablja za tlačne preizkuse opreme, kot so rezervoarji in cevovodi, ker je inertni plin in ne predstavlja nevarnosti eksplozije.
  2. Pnevmatski sistemi:
    • Pogon orodij: Dušik se uporablja v pnevmatskih sistemih za pogon različnih orodij in naprav, kjer je potrebna visoka čistoča in inertnost plina.

Varnostni nasveti:

  1. Zadušljivost:
    • Dušik je nestrupen, vendar je inertni plin in lahko v primeru puščanja v zaprtem prostoru zamenja kisik, kar lahko povzroči nevarnost zadušitve. Zato je pomembno zagotoviti ustrezno prezračevanje pri uporabi dušika v zaprtih prostorih.
  2. Nizke temperature:
    • Utekočinjen dušik doseže temperature okoli -196 °C, zato je potrebno pri ravnanju z njim upoštevati ustrezne varnostne ukrepe, kot so uporaba zaščitnih rokavic in očal, da se prepreči poškodbe zaradi stika z izjemno nizkimi temperaturami.

Helij (He)

Helij je žlahtni plin, ki se uporablja v različnih industrijskih, znanstvenih in komercialnih aplikacijah zaradi svojih edinstvenih lastnosti, kot so nizka gostota, inertnost in stabilnost.

Uporaba v industriji:

  1. Proizvodnja polprevodnikov:
    • Proizvodnja silicija: Helij se uporablja za zaščito in transport silicijevih plošč v proizvodnji polprevodnikov, kjer preprečuje kontaminacijo in oksidacijo silicija pri visokih temperaturah.
  2. Varjenje in rezanje:
    • Varilni plin: Helij se uporablja kot varilni plin pri MIG (metal inert gas) in TIG (tungsten inert gas) varjenju, kjer omogoča stabilen plamen in boljšo penetracijo kovine.
  3. Analitična kemija:
    • Plin v plinsko-tekočinski kromatografiji: Helij se uporablja kot nosilni plin v plinsko-tekočinski kromatografiji (GC), ki se uporablja za ločevanje in analizo spojin v vzorcih.

Uporaba v medicini in znanosti:

  1. Medicinska diagnostika:
    • MRI (magnetna resonanca): Helij se uporablja kot hladilni medij za ohlajanje magneta v MRI napravah, ki omogočajo slikanje notranjih tkiv in organov za diagnosticiranje različnih bolezni.
  2. Jedrska medicina:
    • Kriogenika za jedrsko magnetno resonanco: Helij se uporablja za hlajenje superprevodnih magnetov v napravah za jedrsko magnetno resonanco (NMR), ki omogočajo podrobno preučevanje strukture in sestave molekul v bioloških in kemičnih vzorcih.
  3. Znanstveni poskusi:
    • Nizke temperature v laboratorijih: Utekočinjen helij se uporablja za doseganje zelo nizkih temperatur v laboratorijskih eksperimentih, kot so študije kvantne mehanike in kondenzirane snovi.

Uporaba v komercialne namene:

  1. Napajanje zrakoplovov in dirkalnih vozil:
    • Baloni in zračne ladje: Helij se uporablja za napihovanje balonov, zračnih ladij in nekaterih zrakoplovskih blazin za vzgon, saj je lahek in inertni plin.
  2. Razvedrilo in zabava:
    • Helijevi baloni: Helij se pogosto uporablja za napihovanje balonov za rojstnodnevne zabave, praznovanja in druge dogodke, saj je lahek in baloni dolgo plavajo v zraku.
  3. Hladilni medij v računalniških sistemih:
    • Hladilni sistemi za računalniške procesorje: Helij se uporablja v naprednih hladilnih sistemih za računalniške procesorje in strežnike, saj ima visoko toplotno prevodnost in omogoča boljše hlajenje.

Varnostni nasveti:

Helij je nestrupen, vendar je lažji od zraka in lahko v primeru puščanja zamenja kisik v zaprtih prostorih, kar lahko povzroči nevarnost zadušitve. Zato je pomembno zagotoviti ustrezno prezračevanje pri uporabi helija v zaprtih prostorih.

Ogljikov dioksid (CO₂)

Ogljikov dioksid (CO₂) je pomemben plin v naravi, vendar se uporablja tudi v številnih industrijskih, kmetijskih, medicinskih in komercialnih aplikacijah.

Uporaba v industriji:

  1. Ogljični dioksid kot topilo:
    • Raztopine CO₂: Ogljikov dioksid se uporablja kot topilo pri ekstrakciji olja, maščob in drugih snovi iz rastlinskih in živalskih materialov.
    • Suhi led (trdni CO₂): Trdni ogljikov dioksid se uporablja kot topilo za hladno shranjevanje in prevoz hrane ter v medicinskih aplikacijah za kriokirurgijo.
  2. Proizvodnja hrane in pijače:
    • Pitni mehurčki: Ogljikov dioksid se uporablja za karbonizacijo pijač, kot so soda, pivo in šumeče vino, za ustvarjanje mehurčkov.
    • Konzerviranje hrane: CO₂ se uporablja za zmanjšanje vsebnosti kisika v pakiranju hrane, kar podaljša rok uporabnosti izdelkov, kot so meso, ribe in zelenjava.
  3. Kemična industrija:
    • Proizvodnja kemikalij: Ogljikov dioksid se uporablja kot surovina v kemičnih procesih za proizvodnjo drugih spojin, kot so karbonati, metanol in salicilna kislina.
    • Priprava natrijevega bikarbonata: CO₂ se uporablja pri proizvodnji natrijevega bikarbonata (pecilni soda) s kemično reakcijo natrijevega klorida in amonijev karbonat.

Uporaba v kmetijstvu:

  1. Rastlinjaki:
    • Povečanje rasti rastlin: Ogljikov dioksid se lahko uporablja v rastlinjakih za povečanje koncentracije CO₂ v zraku, kar spodbuja fotosintezo in rast rastlin.
    • Regulacija rasti rastlin: V nekaterih primerih se ogljikov dioksid uporablja za upočasnitev rasti rastlin, na primer v rastlinjakih za pridelavo orhidej.

Uporaba v medicini:

  1. Medicinski CO₂:
    • Medicinski laserji: Ogljikov dioksid se uporablja kot laser v medicinskih postopkih, kot so korekcija vida z lasersko operacijo in dermatološki posegi za odstranjevanje kožnih lezij.
    • Respiratorna terapija: V nekaterih primerih se CO₂ lahko uporablja za terapevtsko zdravljenje dihalnih težav.

Ekološke uporabe:

  1. Zmanjševanje emisij toplogrednih plinov:
    • Pridelava alge in rastlin za zajemanje CO₂: Ogljikov dioksid se lahko uporablja za spodbujanje rasti alg in rastlin, ki absorbirajo CO₂ iz ozračja, s čimer se zmanjšuje koncentracija toplogrednih plinov.
  2. Geološko shranjevanje CO₂:
    • Pumpanje CO₂ pod zemljo: Ogljikov dioksid se lahko zajame iz izpustov industrijskih procesov in injicira v geološke formacije pod zemljo za dolgoročno shranjevanje in odstranjevanje iz atmosfere.

Ogljikov monoksid (CO)

Ogljikov monoksid se kljub svoji strupenosti uporablja v nekaterih industrijskih procesih in aplikacijah. Kljub temu je treba upoštevati, da je treba pri uporabi CO vedno sprejeti ustrezne varnostne ukrepe, saj je strupen in lahko povzroči resne zdravstvene težave.

Uporaba v industriji:

  1. Proizvodnja sintetičnih goriv: Ogljikov monoksid se lahko uporablja kot surovina pri proizvodnji sintetičnih goriv, kot je sintetični plin ali metanol.
  2. Proizvodnja kemikalij: V nekaterih kemičnih procesih se CO lahko uporablja kot surovina za proizvodnjo različnih kemikalij, kot so metanol, formaldehid in acetati.
  3. Proizvodnja jekla: V procesu redukcije železove rude v jeklo se lahko ogljikov monoksid uporablja kot redukcijsko sredstvo.

Uporaba v znanosti:

  1. V analitični kemiji: Ogljikov monoksid se lahko uporablja v analitični kemiji za pripravo različnih standardnih plinskih mešanic ali za določanje koncentracij plinov v vzorcih.
  2. Vodikovo gorivo: Ogljikov monoksid se lahko uporablja kot gorivo v vodikovih gorivnih celicah, kjer se lahko pretvori v vodik s pomočjo katalizatorjev.

Varnostni nasveti

Pri vseh teh aplikacijah je ključno upoštevati varnostne ukrepe za preprečevanje izpostavljenosti ogljikovemu monoksidu. To vključuje ustrezno prezračevanje delovnih prostorov, uporabo osebne zaščitne opreme, kot so respiratorji, in redno vzdrževanje opreme, da se prepreči uhajanje plina. Poleg tega je treba izobraževati in ozaveščati delavce o nevarnostih ogljikovega monoksida ter jim zagotoviti usposabljanje za varno ravnanje s tem plinom.

Vodik (H₂)

Vodik je najbolj razširjen element v vesolju, uporablja se v različnih industrijskih, energetskih in transportnih aplikacijah. Kot čist, obnovljiv vir energije ima potencial, da igra pomembno vlogo pri prehodu na trajnostno energetiko. Tukaj so nekatere ključne uporabe vodika:

Uporaba v energetiki:

  1. Vodik kot gorivo: Vodik se lahko uporablja kot gorivo v gorivnih celicah za proizvodnjo električne energije. Pri tem se vodik kombinira z atmosferskim kisikom v reakciji, ki proizvaja električno energijo, vodo in toploto kot edini stranski produkt.
  2. Shranjevanje energije: Vodik lahko deluje kot sredstvo za shranjevanje energije, saj ga je mogoče proizvajati iz obnovljivih virov energije, kot so sončna in vetrna energija, ter shranjevati v obliki vodikovih rezervoarjev za kasnejšo uporabo v gorivnih celicah ali drugih aplikacijah.
  3. Vodikove gorivne celice za domačo uporabo: Vodikove gorivne celice se lahko uporabljajo za proizvodnjo električne energije v domačih gospodinjstvih, kjer lahko služijo kot alternativa tradicionalnim baterijam ali sončnim celicam.

Uporaba v industriji:

  1. Proizvodnja amoniaka: Vodik je ključna surovina pri proizvodnji amoniaka (NH₃) v Haber-Boschevem procesu. Amoniak se uporablja za proizvodnjo gnojil in drugih kemičnih izdelkov.
  2. Rafiniranje nafte: Vodik se lahko uporablja tudi pri postopkih rafiniranja nafte, kot je hidrogenacija, kjer se uporablja za odstranjevanje žvepla iz nafte in izboljšanje kakovosti goriv.
  3. Polprevodniška proizvodnja: Vodik se uporablja pri proizvodnji polprevodnikov, na primer pri procesu epitaksije, kjer se uporablja za rast tankih plasti polprevodniških materialov na podlagi.

Uporaba v transportu:

  1. Gorivne celice v vozilih: Vodik se lahko uporablja kot gorivo v gorivnih celicah za pogon avtomobilov, tovornjakov, vlakov in drugih vozil. Gorivne celice omogočajo hitro polnjenje, dolg doseg in ničelne emisije pri uporabi vodika kot goriva.
  2. Vodikova infrastruktura: Razvoj vodikove infrastrukture, vključno s črpalkami za vodik in distribucijskimi omrežji, omogoča širšo uporabo vozil na vodikov pogon in olajša prehod na čistejše oblike transporta.

Vodik kot surovina

Vodik se lahko uporablja kot surovina pri proizvodnji različnih kemičnih spojin, vključno z metanolom, etanolom, vodikovim peroksidom in drugimi.